Iz Kine stižu krediti, ali ne i investicije

Bez autora
Sep 17 2013

Kineske investicije u Srbiji su minimalne i gotovo i da ne postoje. Kapitalni projekti, poput mosta Zemun-Borča, Termoelektrana Kostolac ili najavljeni radovi na Koridoru 11 realizuju se iz kineskih kredita, a radove izvode kineske državne kompanije.Krediti iz Kine su izuzetno povoljni, jer nemaju komercijalne kamate, ali ipak nije povoljno to što radove izvode isključivo kineska preduzeća, a ne srpska. Upravo zato, predsednik Srbije Tomislav Nikolić je, tokom posete Kini, pozvao tamošnje privrednike da počnu direktno da ulažu u našu zemlju.

Iz Kine stižu krediti, ali ne i investicijeKineske investicije u Srbiji su minimalne i gotovo i da ne postoje. Kapitalni projekti, poput mosta Zemun-Borča, Termoelektrana Kostolac ili najavljeni radovi na Koridoru 11 realizuju se iz kineskih kredita, a radove izvode kineske državne kompanije.

Krediti iz Kine su izuzetno povoljni, jer nemaju komercijalne kamate, ali ipak nije povoljno to što radove izvode isključivo kineska preduzeća, a ne srpska. Upravo zato, predsednik Srbije Tomislav Nikolić je, tokom posete Kini, pozvao tamošnje privrednike da počnu direktno da ulažu u našu zemlju.

Ekonomski analitičar Goran Nikolić smatra da to, nažalost, nije moguće očekivati u neko skorije vreme zato što su sama ulaganja Kine relativno skromna i to su pre svega zajmovi.

Ipak, u Kineskoj sekciji Privredne komore Beograda, kažu da u Srbiju dolazi sve veći broj privrednih delegacija iz Kine.

Sanja Vasići iz Privredne komore Beograda navodi da u sklopu tih delegacija ipak ne dolaze samo predstavnici institucija, nego i kineski privrednici koji su zainteresovani za ulaganje na teritoriji Srbije.

Beograd i Peking imaju tradicionalno dobre političke odnose, međutim kada je u pitanju ekonomija nema sentimenata. Tako su u vreme Slobodana Miloševića, propale dve srpske investicije u Kini - fabrika sokova Jugoimport SDPR-a i Hemofarmova fabrika lekova, vredne današnjih oko 15 miliona evra.

Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić ocenjuje da Srbija ipak nije partner Kini.

"Kada dođe mali investitor na početku je sve dobro, dok kineski radnici i stručnjaci ne usvoje tehnologiju. Kada se to desi, onda se odjednom otkriju rupe u ugovorima, da je recimo teško plasirati voćne sokove u Kini ili lekovi Hemofarma ne mogu da dobiju licencu za upotrebu i tada je nestalo šest, sedam miliona dolara koliko je SRJ uložila u Kinu. Prema tome… nismo partner Kini", zaključio je on.

Kina je pre dve godine opredelila oko 15 milijardi dolara za ulaganja u istočnoj Evropi, a za sada je u planu da se u Srbiju kroz kredite i radove na infrastrukturi, uloži skoro milijardu i po evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik